Od czego zacząć remont mieszkania?

Od czego zacząć remont mieszkania? Bez względu na to, czy planujemy mały remont jednego pomieszczenia, czy też remont generalny, do zadań tych trzeba się dobrze przygotować. W przeciwnym razie czas trwania całego przedsięwzięcia znacząco się wydłuża, a dodatkowo mogą pojawić się przykre niespodzianki. Od czego zacząć remont mieszkania? Jak rozplanować prace krok po kroku?

Samodzielnie czy z ekipą remontową?

Myśląc nad remontem mieszkania, w pierwszej kolejności musimy zastanowić się, czy prace chcemy wykonać samodzielnie, czy z pomocą ekipy remontowej? W pierwszym przypadku musimy zastawić się na to, że całe przedsięwzięcie potrwa dłużej. Jednocześnie dzięki wykonywaniu prac na własną rękę możemy sporo zaoszczędzić. W drugim przypadku poniesiemy spore wydatki, lecz wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik i to w jak najkrótszym czasie. Jeśli decydujemy się skorzystać z pomocy fachowców, pamiętajmy, aby nawiązać z nimi współpracę odpowiednio wcześnie. Czasami termin wykonania usług jest bardzo odległy i wynosi nawet kilka miesięcy, dlatego zdecydowanie warto się pospieszyć. 

Zaplanowanie prac remontowych krok po kroku

Gdy zdecydujemy, kto właściwie wykona remont w naszym mieszkaniu, możemy przejść do etapu planowania poszczególnych prac. Jest to bardzo istotne, bowiem w przeciwnym razie możemy mieć do czynienia ze swoistym chaosem, który sprawi, że czas trwania remontu ulegnie wydłużeniu. W planowaniu prac remontowych powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem, pamiętając, że pewnych czynności zwyczajnie nie jesteśmy w stanie przyspieszyć. Zacznijmy od przygotowania poszczególnych pomieszczeń, zatem zastanówmy się, gdzie ulokujemy znajdujące się w nich na co dzień rzeczy.

Na początku wykonujemy prace, które wymagają większych nakładów energii oraz takie, na których efekty trzeba trochę poczekać. Przykładem jest chociażby położenie tynku na ścianach, który następnie będzie musiał wyschnąć. W tym czasie możemy wykonywać inne czynności, na przykład w odrębnym pomieszczeniu. Planując prace, zapiszmy od razu, jakie materiały będą nam potrzebne i w jakiej ilości. Najgorsze, co może się zdarzyć, to nagły brak jakiegoś materiału, który hamuje dalsze działania. Poszczególne czynności planujmy realnie, mając na uwadze własne możliwości i czas, którym dysponujemy. 

Zakup materiałów

Rozpoczynając remont mieszkania, musimy wyposażyć się w niezbędne materiały. Ważne, aby większość z nich zakupić jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. W większych mieszkaniach nie ma problemu z ich składowaniem, pojawia się on natomiast w przypadku ograniczonej powierzchni. Niemniej jednak wtedy powinniśmy zakupić niezbędne do pierwszych prac materiały, które będziemy na bieżąco uzupełniać. zawsze przed przystąpieniem do pracy upewnijmy się, że mamy wszystko, czego w danym dniu będziemy potrzebować. Zakup materiałów to wbrew pozorom trudne zadanie, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi i czasu. Wybierajmy materiały dobrej jakości, co oczywiście nie oznacza, że muszą one być najdroższe. Dobrym rozwiązaniem jest szukanie tańszych zamienników o podobnych właściwościach.

Przygotowanie pomieszczeń

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest przygotowanie pomieszczeń, które będziemy remontować. W pierwszej kolejności należy usunąć z nich zbędne przedmioty oraz odpowiednio zabezpieczyć te, które w nich pozostaną. Czasami przygotowania musimy rozpocząć nawet na tydzień czy dwa przed planowanym remontem. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których rozkręcamy meble lub mamy wiele bibelotów do przechowania. Przygotowując pomieszczenia, kierujemy się podobnymi zasadami, jak w przypadku przeprowadzki. Rzeczy musimy bowiem odpowiednio zapakować, a następnie zabezpieczyć. W miarę możliwości składujmy je w jednym miejscu, tak aby nic się nie zgubiło.

Od czego zacząć prace remontowe?

Gdy mamy wszystko odpowiednio zaplanowane i zakupiliśmy już niezbędne materiały, możemy przejść do kolejnych prac remontowych. Trudno określić jeden, konkretny schemat postępowania, gdyż wiele zależy od tego, co dokładnie remontujemy i na jaką skalę. Najczęściej zaczynamy od pomieszczeń trudnych, takich jak na przykład łazienka czy kuchnia. Muszą być one remontowane w konkretnym czasie, gdyż prace znacznie utrudniają codzienne życie domownikom. Ponadto poszczególne czynności wymagają od nas sporych nakładów pracy i energii, której pod koniec remontu możemy już nie mieć.

Nieco inaczej wygląda procedura przeprowadzania prac remontowych w sytuacji, gdy korzystamy z pomocy fachowców. Wtedy też najczęściej wiele prac wykonywanych jest jednocześnie, jednak musimy pamiętać, że podejmuje się ich większa liczba osób. W przypadku samodzielnego przeprowadzania remontu trudno wykonywać wiele czynności w tym samym czasie. Postarajmy się trzymać planu, który wcześniej sporządziliśmy, jednocześnie mając na uwadze, że mogą pojawić się pewne opóźnienia. Wtedy też postarajmy się go na bieżąco korygować. Pamiętajmy, że w przypadku niemal każdego remontu pojawiają się opóźnienia – jeśli nie są znaczące, nie należy się nimi przejmować.